Sport

Blamaža u Zenici: Zmajevi neočekivano poraženi od Kipra rezultatom 2:1

Nogometna reprezentacija BiH poražena je od Kipra rezultatom 2:1 na otvaranju kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016. godine. Vedad Ibišević je doveo Zmajeve u vodstvo nakon čega su uslijedila dva gola gostujuće selekcije za konačnih 2:1 na Bilinom Polju. Miralem Pjanić je pred kraj utakmice promašio penal.

image

Utakmica je počela minutom šutnje za tragično stradale rudare u jami Raspotočje u Zenici. Izabranici Safeta Sušića krenuli su agresivno ka golu gostiju. Već u prvoj minuti Vršajević ubacuje u šesnaesterac Kipra, Džeko šutira glavom, ali lopta odlazi pored gola.

Igrao se 6. minut kada Zmajevi dolaze u vodstvo. Vršajević sjajno centrira, a Ibišević glavom matira Giorgillidesa za 1:0. I nakon postignutog gola naš državni tim nastavlja napadati.

Kapiten Džeko u 10. minut isprobava svoj šut, ali lopta odlazi preko gola. Četiri minute poslije Prcić testira čuvara mreže gostiju koji je na oprezu.

Novi uzdasi na tribinama u 19. minuti. Sušić dobro proigrava Džeku koji puca pored gola. U 28. minuti Prcić na nekih 20 metara rukom blokira udarac Kiprana zbog čega je dobio žuti karton. Iz slobodnjaka opasno prijete gosti, ali Begović fantastično brani.

Ništa se nije značajnije dešavalo do finiša prvog dijela. U 44. minuti Bičakčić pokušava postići pogodak nakon korenera, ali jedan igrač gostiju izbacuju loptu u korner. U narednom napadu Džeko iz teške pozicije šutira glavom – Giorgillides ponovo dobro interveniše.
image

Kazna za promašaje stigla je u posljednjim trenucima prvog poluvremena. Lošu reakciju Šunjića, Bičakčića i Begovića iskoristio je Christofi koji, nakon centaršuta, pogađa za 1:1. Sa tim rezultatom otišlo se na odmor.

Početkom drugog poluvremena Kipar prijeti u nekoliko navrata iz kontranapada, ali bez uspjeha. U 60. minuti Hajrović je zamijenio Prcića, dok je Medunjanin ušao umjesto Sušića. Zmajevi su u tim trenucima napadali, ali to nisu uspjeli konkretizirati.

image

Svoj udarac u 70. minuti oprobao je i Bešić, ali lopta odlazi malo iznad prečke. Tri minute nakon toga Kiprani preko Christofija ponovo nakon kontranapada dolaze do vodstav od 2:1. Bilino Polje je zanijemilo, ali je bilo očigledno da bh.

reprezentacija ne liči na onu koja je igrala kvalifikacije za odlazak na Mundijal. Puno se griješilo, a odbrana je pokazala puno pukotina.

U 82. minuti jedan od najboljih pojedinaca Muhamed Bešić pogađa prečku. U 89. minuti oboren je Džeko, a glavni sudija je pokazao na jedanesterac. Miralem Pjanić je pucao, ali je Giorgillides odbranio. Ostalo je 1:2.