Hronika, Sjećanja

Chicago-Obiljezen “Dan bijelih traka”

U organizaciji bosanskohercegovačke zajednice Čikaga, država Ilinois, USA, na dostojansven način obilježena je 25. Godišnjica genocida nad nesrpskim stanovništvom grada Prijedora i okolnih mjesta. Kao i uvijek do sada, više stotina Bosanaca i Hercegovaca, ovaj put okupilo se u prostorijama Holocust muzeja, te odalo počast nevino stradalim žrtvama genocida sa ovih prostora.

Važno je napomenuti da su 31. maja 1992. godine vlasti bosanskih Srba u Prijedoru izdale naredbu putem lokalnog radija kojom se naredjuje nesprskom stanovništvu da obilježi svoje kuće bijelim zastavama ili čaršafima, i da pri izlasku iz kuća stave bijele trake oko rukava. Ovo je bio početak kampanje istrebljenja u kojoj su provođene masovne egzekucije, silovanja, otvarani koncentracioni logori i činjeni drugi zločini, i čiji je konačni ishod bio uklanjanje bosanskih Muslimana i bosanskih Hrvata sa teritorije opštine Prijedor. S toga se 31. maj obilježava kao Svjetski Dan Bijelih Traka.

U povodu godišnjice, premijerno je prikazan dokumentarni film, “Tomašica, grobnica fudbalera”, autora Avde Huseinovića. Idejni tvorac ovog projekta je bio Mirsad Čaušević, preživjeli logoraš logora Omarska i Manjača, a realizacija je potpomognuta finansijkom podrškom prijedorčana i mogih drugih iz cijelog svijeta. U filmu se govori o ubijenim fudbalerima tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, iz svih fudbalskih klubova Mataruškog Brda, ali i o fudbalerima OFK Brdo, koji danas nastavljaju tragovima svojih nastradalih očeva, amidža, dajidža, itd., te o teškim uslovima u kojima igraju, ali i o velikoj volji i ljubavi prema ovom sportu, koja nadjačava sve boli, probleme i prepreke.

 

U drugom dijelu programa, promovisana je knjiga, “Smrt u bijeloj kući”, čiji autor je Mirsad Čaušević. Knjiga govori o dijelu života autora od 1992 godine, pa do današnjeg dana. Protkana istinskim, emotivnim detaljima, ova priča dobila je dimenziju nesvakidašnjeg i veoma vrijedog dodatka pisanog djela u bosanskohercegovačkoj književnosti.

Autor se vraćao stazama života, gdje je nekoliko puta umirao, i nekoliko puta se ponovo rađao, te ukazivao na moć ljudskog bića koji želi da preživi i postigne svoj zamišljeni cilj. Upoznao nas je sa svim bolovima, strahovima, gubicima braće, a onda i gubitkom svog oca, te je u emotivnom izlaganju izazvao lavinu suza okupljenih članova bh zajednice Čikaga. Potkovan historijskim dokumentovanim činjenicama, prvijenac Mirsada Čauševića, nije samo obični rukopis žive žrtve rata, nego i koristan činjenički material koji je pogodan za historijsko istraživačke svrhe.

Sav prihod od ove knjige namjenjen je za izgradnju spomen obilježja žrtvama genocida Prijedora. Knjiga “Smrt u bijeloj kući” je u tehničkoj pripremi tima Bošnjačke zajednice kulture Preporod Sjeverne Amerike i u veoma skorije vrijeme biće dostupna svima u svijetu putem Amazon.com, kako na Bosanskom, tako i na engleskom i njemačkom jeziku. Promotori knjige bili su prof. Emir Ramić, direktor Instituta za Istraživanje Genocida Kanada i Senada Cvrk Pargan, predsjednica Bošnjačke zajednice kulture Preporod Sjeverne Amerike.