Kultura

Internacionalni koncert klasicne muzike i sevdaha,Chicago 2014

Autor: Samir Hadzalić
ZastavaBiH
Poštovani čitatelji i ove godine, već po tradiciji u okviru bosanskohercegovačke zajednice u SAD, američka neprofitna organizacija American Music Festivals, organizuje internacionalni koncert klasične muzike i sevdaha. Ovogodišnji koncert realiziramo na sam Dan državnosti Bosne i Hercegovine, 25. novembra na pozornici Copernicus centra, jednog od najprestižnijih kulturnih centara u Chicago-u.

American Music Festivals vam sa ponosom predstavlja Lincolnwood kamerni orkestar, pod ravnanjem mestra Philip Simmonsa sa vokalnim solistom Samirom Hadžalićem.

Na programu su djela klasicne muzike kao i odabrane bosanskohercegovačke melodije sevdaha.

Simmons

Ovogodšinji koncert će po mnogo čemu biti veoma jedinstven. Nakon naših dugogodišnjih temeljitih priprema, želja nam je da kroz muziku ispričamo priču o Bosni i Hercegovini, kao kulturološkom i civilzacijskom fenomenu kroz stoljeća njenog bivstvovanja na stalnoj vjetrometini između kraljevskih, carskih i inih drugih puteva. S toga želimo po prvi put prezentirati djelo Franciscusa Bossinensisa. Ko je bio Bossinensis?

Samir Hadzalić

Samir Hadzalić

U krugovima klasične muzike ime ovog među najznačajnijim kompozitorima kasnog renesansnog perioda je veoma poznato. Ono što je, na žalost, manje poznato široj javnosti je to da je Bossinensis rođen u srednjevjekovnoj kraljevini Bosni krajem 15 stoljeća. Iako su mnogi osporavali ili jos osporavaju njegovo bosansko porijeklo, Bosinnensis je u historiju ušao sa svojim imenom koje jednostavno sa latinskog jezika prevedeno, asocira na Bosnu. Dakle, ”Franjo od Bosne” boravi u srednjevjekovnoj Veneciji i objavljuje oko 180 kompozicija za zičani instrument, koji simbolizira između ostalog i perod kasne renesanse, lutnju. Njegova djela su i danas rado izvođena i nalaze se na na repertoarima svih velikih majstora ovog jedinstvenog muzičkog instrumenta.

Sljedeće muzičko remek djelo koje zelimo prezentirati na ovogodišnjem koncertu je kompozicija koja je kroz stoljeća povezala nekoliko svjetskih umjetničkih veličina različitih podneblja, vjera i svjetonazora, da bi svoje konačno utočište i popularnost pronašla u Bosni i Hercegovini zahvaljujući predanom istrazivačkom radu dr. Himze Polovine. Der Asra ili Azra, nama svima dobro poznata sevdalinka koja počinje sa stihovima “kraj tanana šadrvana, gdje žubori voda živa…” Svoje historijsko putovanje “Azra” počinje zahvaljujući genijalnosti sufijskog mislioca i umjetnika, Omar Khayyam (1048-1131), koji je bio tvorac originalnog teksta.

Gotovo 750 godina kasnije, ova neponovljiva pjesma o nemogućoj ljubavi između princeze i njenog roba, zaokuplja pažnju njemačkog genija pisane rijeci, Hajnriha Hajnea. Tako je Der Asra ugledala svjetlo dana u Evropi prvi put na njemačkom jeziku.

Nakon Hajnea, dolazimo do dvojice čuvenih svjetskih kompozitora. Prvi je Franz Liszt. Inspirisan tekstom ove pjesme, Liszt komponuje čuveno “klavirsko sanjarenje”.

Drugi je veliki ruski kompozitor Anton Rubinstein. On kompnuje djelo na Hajneov tekst, za vokalno izvođenje uz klavirsku pratnju.

Posjetitelji ovogodšinjeg koncerta će imati priliku premijerno poslušati upravo ovo Rubinsteineovo djelo.

HimzoPolovina
Kao veliki poznavatelj, istražitelj i izvođac autentične bosanskohercegovačke sevdalinke, dr Himzo Polovina je dobro poznavao činjenicu da muzika povezuje ljude i ruši barijere između njih. Pravi primjer zato je upravo kompozicija “Azra” koja je kroz historiju povezala toliko čuvenih razlicitih imena iz svijeta umjetnosti. S toga smo jedan dio našeg koncerta posvetili Dr Himzi Polovini i obradili za filharmonijsko izvođenje melodije sevdaha s kojima je stekao internacionalni ugled.

Ono što spaja Bossinesis-a i Polovinu jeste činjenica da su obojica bili trubaduri svog vremena inspirisani različitim socijalnim i kulturološkim razlikama. Obojica su ostavili dubok pečat u vremenu u kojem su živjeli i u žanrovima muzike kojom su se bavili. S toga ovakve internacionalne i humanitarne ideje koje spaju ljude različitih podneblja i jesu ono čemu težimo u svom neprestanom istraživanju i bavljenju ogromnim muzičkim blagom Bosne i Hercegovine. Ovo je tek jedan mali dio onoga čime bi se trebali ponositi svi oni kojima je Bosna i Hercegovina u srcu. S toga, pridružite nam se u obiljezavanju ovogodišnjeg Dana državnosti Bosne i Hercegovine, u Chicago-u 2014.

Autor teksta je volonterski direktor neprofitne organizacije “American Music Festivals” www.americanmusicfestivals.com

American Music Festivals sa ponosom predstavlja:
Internacionalni koncert klasične muzike i sevdaha.
25. novembar 2014 godine.
Copernicus Center Annex, 5216 W. Lawrence in Chicago 7:30 PM
Ulaznice za ovaj internacionalni koncert u predprodaji po cijeni od $20, možete obezbijediti putem website-a www.copernicuscenter.org, ili na dan koncerta po cijeni od $25.

Leave a Reply