Hronika

Prihvatilište i utočište u Trnopolju

Ratko-Mladić-i-Radovan-Karadžić
Radoša Milutinović/ BIRN BiH/Haag

Na suđenju Ratku Mladiću, svjedok Odbrane Branko Berić izjavio je da u Trnopolju kod Prijedora u ljeto 1992. godine nije postojao logor, već “prihvatilište za Muslimane”, u kojem im je pružana “pomoć i utočište”.

Berić, koji je bio intendant u Trnopolju, rekao je da u tom prihvatilištu “niko nije bio ubijen, nije bilo bodljikave žice, ni mitraljeskih gnijezda”.
Za razliku od Trnopolja, obližnji centri Omarska i Keraterm bili su, prema Beriću, “logori” iz kojih su Muslimani dolazili u “jako lošem stanju”.
Berić je svjedočio na suđenju Ratku Mladiću, bivšem komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) optuženom za progon nesrpskog stanovništva koji je u nekoliko opština poprimio razmjere genocida. Jedna od ovih opština je i Prijedor.
Mladiću se sudi i za genocid u Srebrenici, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
Snimcima do kostiju mršavih Muslimana iza djelimično bodljikave žice u Trnopolju, britanska televizija ITN i njena novinarka Penny Marshall, u avgustu 1992. su “obmanuli međunarodnu javnost”, posvjedočio je Berić.
Za najmršavijeg među Muslimanima je kazao da je, vjerovatno, prethodno bio u logoru Omarska i Keraterm.
“Taj momak, nažalost, i prije rata je bio bolesnik od tuberkuloze, njegove komšije su mi to rekle. Nažalost, preminuo je”, izjavio je Berić.
Nije mogao da navede ime, ali je pretpostavio da je prije rata sreo tog mladića u okolnom selu, ali nisu razgovarali jer “takve osobe izbjegava svako”.
“Žalosno je što je Marshall obmanula cijeli svijet, jer nikad u Trnopolju nije bilo žice… Samo dva kvadratna metra”, kazao je Berić.
Naznačio je, međutim, da “to nije vidio”, jer je krajem jula već bio napustio Trnopolje. “Kada je napravljen snimak, ja više nisam bio tu… ali mogu da opišem mjesto gdje je napravljena ta foto-montaža…”, rekao je svjedok.
Berić je opisao i kako su mu muslimanski prijatelji, poslije rata, priznali da su se, po dolasku iz Omarske i Keraterma, u Trnopolju osjećali “kao da su u hotelu”, prije nego što su “pušteni u treće zemlje ili kući, ko je htio”.
Trnopolje su, prenio je Berić, nazivali logorom radi “velikih privilegija” u trećim zemljama i po povratku u BiH.
Brojnim muslimanskim mladićima koji su nosili vojničke čizme svjedok je u Trnopolju savjetovao da ih skinu, da ne bi bili prebačeni u Omarsku i Keraterm. “Nisam mogao dozvoliti da stradaju zbog svoje naivnosti ti mladići”, objasnio je Berić.
U unakrsnom ispitivanju, tužilac je ustvrdio da ta izjava znači da je Berić tada već znao za zločine u Omarskoj i Keratermu.
“Ne mogu da kažem da su bili zločini, znam da je bio logor i da su bili teški uslovi”, glasio je odgovor Berića, koji je napomenuo da “niko u Prijedoru to ne pobija, bio bi to grijeh”.
Potvrdio je da su u Trnopolju, zbog velikog broja ljudi, vladali nehigijenski uslovi, dodavši da je bio premješten na ratište zato što je “nekome smetalo” što je bio dobar sa Muslimanima.
Suđenje Mladiću se nastavlja u srijedu, 11. marta.

 

Leave a Reply