Društvo, Život

Sudbin Musić: Strašno je svakodnevno se susretati s Mrđom, braćom Banović, Tadićem…

SudbinM
Na lokalitetu Hrastova glavica u selu Podvidača kod Sanskog Mosta i danas, 22 godine od stradanja 124 prijedorska logoraša, vlada tuga. Ovo je dan kada su logoraši prijedorskih koncentracionih logora dovedeni na to mjesto i brutalno likvidirani.

“Minutom šutnje, učenjem fatihe, himnom BiH i čitanjem imena stradalih danas je odata počast ubijenim”, rekao nam je Sudbin Musić predstavnik Udruženja logoraša “Prijedor – 92”.

“Peti august je dan kada se podsjećamo na strašne slike koje su ekipe BBC-a i ITN-a sačinile u prijedorskim logorima smrti Omarska i Trnopolje – slikama, zahvaljujući kojim je svjetska javnost saznala šta se deševalao te godine u BiH”, rekao je za Radiosarajevo.ba Musić.

image

Jedna od najpoznatijih fotografija je fotografija izmršavjelog logoraša Fikreta Alića iza žice koja je u to vrijeme objavljena na naslovnici magazina Time i koja će ostati simbolom patnje i stradanja nesrpske populacije u BiH 1992. godine.

“Kroz koncentracioni logor Trnopolje kao i kroz druge prijedorske logore prošlo je gotovo kompletno nesrpsko stanovništvo prije deportacije na neku od slobodnih teritorija. Prema podacima MKCK u logoru Trnopolje bilo je zatočeno na duže ili kraće vrijeme preko 30 hiljada žena, djece i muškaraca”, ispričao nam je Musić.

“To je za nas klasični koncentracioni logor za deportaciju nesrpskog stanovništva s ciljem etničkog čišćenja. Za nas je to bilo mjesto masovnih silovanja i logor za djecu. Tačnih podataka o tome koliko je logoraša ubijeno u logoru Trnopolje nema, broj s kojim trenutno raspolažemo je 150 nevinih ljudi”, naglasio je Musić.

Do danas je procesuirano 36 ratnih zločinaca iz Prijedora, od septembra u zatvoru samo jedan.


Do danas je procesuirano 36 ratnih zločinaca iz Prijedora, od septembra u zatvoru samo jedan.

Prvi zatvorenici u zatvoru u Scheveningenu bili su upravo egzekutori iz prijedorskih logora smrti. U zatvoru od septembra ove godine ostat će samo jedan, ostali su pušteni nakon dvije trećine ionako niskih kazni. Sada uživaju u slobodi, a žrtve su osuđene da grade suživot s njima. Strašno je svakodnevno se susretati s Darkom Mrđom, braćom Banović ili Duškom Tadićem”, ispričao nam je Musić.

Dani tuge i sjećanja na nastradale

Kako nam je rekao Musić najveći broj preživjelih iz ovog logora danas živi u drugim zemljama svijeta. Nažalost svake godine njihov godišnji odmor su zapravo dani tuge i sjećanja na prijatelje i rodbinu stradalu u nekom od logora u Prijedoru.

Prostor nekadašnjeg koncentracionog logora Trnoplje večeras će biti mjesto gdje će se okupiti mladi svih nacionalnosti. Osnovna ideja ovog okupljanja jeste pokušaj promišljanja prirode događaja od prije 22 godine, njihovom utjecaju na naše društvo, današnjem odnosu prema događajima iz prethodnog rata, ali i pokušaj traženja novih, adekvatnijih pristupa izgradnji kulture sjećanja i suočavanja s prošlošću, pristupa koji vode izgradnji konsenzusa, međusobnog razumijevanja i izgradnji održivog mira.

Večerašnji događaj ima i komemorativni karakter – sjećanje na žrtve logora Trnopolje i odavanje počasti stradalima.

image

Istovremeno u prijedorskom pozorištu bit će održana manifestacija pod nazivom “Večer posvećena dr. Esi Sadikoviću” poznatom prijedorskom humanisti koji je također na današnji dan prije 22 godine zajedno sa svojim sapatnicima odveden iz Omarske u nepoznatom pravcu. Kasnije je ekshumiran upravo u jami Hrastova glavica.

Za sutra je najavljen najveći skup logoraša u BiH. Riječ je o komemoraciji u najzloglasnijem koncentracionom logoru nakon drugog svjetskog rata, logoru Omarska.

omarska

Radiosarajevo.ba

Leave a Reply