Hronika

Duratović uputio otvoreno pismo povodom moguće privatizacije RŽR ‘Ljubija’

Predsjednik Udruženja logoraša „Prijedor ‘92“ Mirsad Duratović uputio je otvoreno pismo potencijalnim kupcima Rudnika željezne rude (RŽR) “Ljubija” i Vladi Republike Srpske u vezi s medijskim napisima o mogućoj privatizaciji tog rudnika, te ponude kompanije „ArcelorMittal“, dostavljenoj Vladi Republike Srpske za kupovinu državnog kapitala u Rudniku željezne rude „Ljubija“.

Duratović ističe da je određeni broj članova Udruženja, odnosno bivših logoraša, bili uposlenici RŽR “Ljubija” i sredinom 1992. godine bespravno otpušteni s radnog mjesta.

– Uime tih bivših logoraša, radnika RŽR “Ljubija”, tražimo od vas da u procesu privatizacije obavežete budućeg vlasnika ovoga rudnika da među uposlenicima koje će vratiti nazad na posao, vrati i ove bivše radnike rudnika – navodi Duratović u otvorenom pismu koje je dostavljeno Feni.

Ukazao je i na činjenicu da su na prostoru rudnika “Ljubija” do danas pronađene i eshumirane tri masovne grobnice sa civilnim žrtvama rata Bošnjacima i Hrvatima iz proteklog rata: Redak I – 15 posmrtnih ostataka, Redak II – 68 posmrtnih ostataka i Jakarina kosa – 373 posmrtna ostatka.

Duratović navodi da postoje opravdane sumnje da se na lokalitetu rudnika nalazi još masovnih grobnica, te da udružanja koja okupljaju žrtve rata i porodice žrtava rata Bošnjaka i Hrvata iz Prijedora planiraju  da u skladu sa Zakonom o nestalim osobama  pokrenu inicijativu za obilježavanje ovih mjesta kao mjesta masovnih grobnica.

– S tim u vezi tražimo od vas da u postupku privatizacije rudnika skrenete pažnju budućem kupcu, bez obzira na to ko to bio, na ovu činjenicu i obavežete ga da ne vrši opstrukcije posjeta ovim lokacijama i omogući nesmetano obilježavanje mjesta masovnih grobnica – naglašava.

Skrenuo je pažnju i na lokalitet u sklopu rudnika Tomašica i masovne grobnice na tom području koja je ekshumirana  2013. godine. Navodi da će istraživanja na tom lokalitetu također biti nastavljena, jer se traga za  gotovo 800 ubijenih civila iz Prijedora.

– Istraživanja terena na lokalitetu rudnika “Ljubija” u potrazi za eventualnim masovnim grobnicama vršit će se vjerovatno i u narednih nekoliko godina. Ukoliko smatrate da bi o ovim pitanjima trebali obaviti razgovor stojimo vm na raspolaganju – navodi Duratović u otvorenom pismu.

U izjavi za Fenu kazao je da ove aktivnosti Udruženja traju od januara 2012. godine, kada je Vladi RS-a i potencijalnim kupcima upućeno prvo pismo, ali nikakvog odgovora nije bilo.

(FENA/Merima Druškić)