U Briševu, općina Prijedor, danas je obilježena 31. godišnjica strijeljanja 67 civila hvatske nacionalnosti. Brojni nalogodavci i izvršioci teškog ratnog zločina, nalaze se na slobodi.
Služenjem Svete mise u crkvi apostola Petra i Pavla, danas je u prijedorskom selu Briševo, obilježena 31. godišnjica ubistva 67 civila hrvatske nacionalnosti. Porodice ubijenih su obišle grobove ubijenih i prisjetili se nevinih žrtava.
Kako je Briševo izgledalo 24. i 25. jula 1992.godine? U najsovnijih stradanja Hrvata u Bosni i Hercegovini u period 1992.-1995. godina, strijeljane su kompletne porodice. Pripadnici srpskih vojnih snaga, Pete kozaračke i Šeste krajiške brigade iz Sanskog Mosta, u Briševu su ubijali djecu, žene i starce, te nakon strijeljanja 67 civila popalili i opljačkali selo.
Ivo Atlija je svjedok zločina. “Sjećanja se mješaju. Sve je to bilo košmarno I živi horor. Još uvijek niko nije osuđen za sve zločine koji s utu počinjeni.
Dosta njih koji su učestvovali u organizaciji tih zločina još uvijek se nalaze i u vlasti ovdje u entitetu Republika Srpska i opčini Prijedor. Sretne ih čovjek i na cesti”, ističe Atlija koji je u više navrata svjedočio o stravičnim dešavanjima u Briševu.
U rodnom selu danas je bio i Drago Dimač koji je imao 16 godina na današnji dan. “Teško je to opisati i zamisliti. Ja ne želim takav zločin ni najgorem neprijatelju.
Ervin Matanović je ubijen u 16. godini života, a najstarija žrtva Stipo Dimač, imao je 81. godinu. U Briševu je ubijeno 14 žena i četvero djece. Ubijeno je 13 Matanovića, Buzuka 10, Ivandića 9, Marijana sedam. Svjedoci govore o silovanju žena prije strijeljnja.
Da
Zločinci su na slobodi, a tek nekoliko povratnika vratilo se u mjesto koje je nekada imalo 143 domaćinstva.
Potpredsjednik entiteta Republika Srpska, Davor Pranjić obećao je danas u Briševu da će tražiti od nadležnih institucija BiH da se ažurnije zauzmu za ovaj slučaj.
Senudin Safić /Mojprijedor.com