Društvo

Šta vrijedi titula kad zgrada Željezničke sekcije propada

Zeljeznicka
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH na posljednjoj sjednici odlučila je da se zgrada Željezničke sekcije u Prijedoru proglasi nacionalnim spomenikom. Vijest je obradovala historičare i arheologe, ali i iznenadila malobrojne stanare zgrade koji godinama muku muče s krovom koji prokišnjava, stropovima koji se ruše, komadima cementa i crijepa koji su potencijalna opasnost za prolaznike.

Evropski fondovi
Novca da poprave zgradu nemaju, a uzdanica im nije, kako kažu, ni država koja nije obnovila ni mnogo značajnije objekte od ovog.

– Možda nam na kraju pomognu neki evropski fondovi. Ne znam ko bi drugi mogao. Ako se to ne dogodi brzo, ovaj nacionalni spomenik će se sam od sebe srušiti – kaže jedan od ogorčenih stanara koji nije dozvolio da mu se ime spominje u javnosti.

ZeljeznickaSekcija
Inače, zgrada potiče iz austrougarskog perioda, izgrađena je 1900. godine za potrebe uprave tadašnje željeznice.

Milenko Radivojac, arheolog i hroničar grada, podsjeća na činjenicu da je Prijedor imao sreću da je kroz njega 1873. godine prošla prva željeznička pruga u BiH. Ta pruga spajala je samo Banju Luku s Dobrljinom kod Bosanskog Novog.

– Kada je 1878. godine došla Austro-Ugarska, popravila je prugu koja se godinu kasnije, nakon vojnih, počela koristiti i u civilne svrhe. Četiri godine kasnije pruga je spojena sa Siskom, što je značilo i spajanje Bosne s Bečom. U Prijedor je počeo dolaziti i prvi željeznički kadar, upravnici, inžinjeri i za njihove potrebe izgrađena je zgrada Željezničke sekcije – kaže Radivojac.

Dobra vijest

Ni on nije optimista u vezi s obnovom zgrade, mada smatra da je vijest da je ona nacionalni spomenik, ipak, dobra za grad. Prvenstveno u turističkom smislu.

– Ali, kako opet dovesti turiste i pokazati im objekt iz 1900. godine koji samo što se nije srušio – pita se Radivojac.

Pisali Austrijskoj ambasadi

Sada prilično devastirana zgrada Željezničke sekcije u Prijedoru promijenila je brojne stanare. Ovi posljednji, nemoćni da sami riješe problem, svojevremeno su pisali, čak, i Austrijskoj ambasadi s molbom da im pomogne u obnovi objekta.

Avaz

Leave a Reply