Društvo, Šehidsko

KLANJANA 25.ZAJEDNIČKA DŽENAZA U PRIJEDORU

Danas je u Momorijalnom centru Kamičani klanjana zajednička dženaza za dvije žrtve ubijene ljeta 1992.godine u Prijedoru i Sanskom Mostu. Nakon toga obavljen je ukop u Šehidskom mezarju Hambarine i Skela.                                                                Mirzet Mešić iz Prijedora je samo zahvaljujući ogromnoj sreći preživio prijedorsko ljeto 1992.godine i ogromna je rana na  njegovom srcu kojoj nema lijeka. Ubili su mu četiri brata i oca. Danas je kako kaže na bolji svijet ispratio brata Izeta, ubijenog u 32. godini života,  ekshumiranog na dva lokaliteta, primarno u masovnoj grobnici Tomašica, i na lokalitet sekundarne grobnice Jakarina Kosa.

“Ubijeni su samo zbog toga što su bili Muslimani. Ja sam ostao živ uz veliku sreću. Posljednji put sam video brata aprila 1992.godine i nakon toga sam i ja završio u logoru”.                                                                                            

Dževad Bašić iz prijedorskog naselja Čarakovo, nažalost zna šta je velika bol. Klanjao je džanazu ubijenoj braći, a danas se oprostio od rođaka Ferida Sikirića, bivšeg logoraš Keraterma koji je ubijen ljeta 1992.godine  ekshumiran iz masovne grobnice Hrastova Glavica u Sanskom Mostu. “Bio je student. Lijep i sjećam se njegove kose. Mnogi su se okratali za njim i divili se njegovoj ljepoti”, kaže Bašić.

Današnju zajedničku dženazu u Mermorijalnom centru Kamičani predvodio je rejsululema Islamske zajednice u Bosni I Hercegovini, Husein Kavazović. “Dužni smo zarad naše djece, ali I cijelog čovječanstva otkriti istinu I iznijeti je na svijetlo dana. Da bude opomena, da zorno svjedoči učinak pomračenog uma, zadojenog mržnjom, i mi ćemo to učiniti, ako bog da”, rekao je između ostalog Kavazović. Nakon zajedničke dženaze posmrtni ostaci žrtava su transportovani na šehidska mezarja.

U Hambarinama je ukopan Ferid Sikirić, a na Šehidskom mezarju Skela, Izet Mešić. Brojne prijedorske porodice nesrpske nacionalnosti još uvijek nisu u prilici da obave ukop svojih najmiljih jer više od tri desetljeća čekaju proces njihovog pronalaska.

U Prijedoru je u periodu 1992.-1995. godina ubijeno 3.176 osoba nesrpske nacionalnosti.  Prema riječa šefa ureda Instituta za nestale osobe BiH, Muje Begića, još uvijek se ne zna za sudbinu 471 nestale osobe.

U Kamičanima je danas bio i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović koji je naglasio da su u Prijedoru počinjeni teški ratni zločini i da je to tragedija koju je teško opisati. „Obaveza svih nas je da čuvamo istinu o žrtvama i razvijamo kulturu sjećanja. Kultura sjećanja ne postoji samo zbog prošlosti ili sadašnjosti. Ona postoji i zbog budućnosti“, rekao je Bećirović i dodao da se još uvijek traga za velikim brojem ubijenih Prijedorčana kojima se od ljeta 1992.godine gubi svaki trag. Posebno se osvrnuo i na negiranje genocida i zločina počinjenih širom BiH.

„Mislim da je sada obaveza i međunarodne zajednice, da kada nije zaustavila genocid, zločine protiv čovječnosti i druge zločine, zaustavi vrijeđanje žrtava u vremenu u kojem danas živimo“,zaključio je Bećirović.  

Danas je u Memorijalnom centru Kamičani obavljena 25 čehidska dženaza. Uzimajući u obzir posmrtne ostatke prijedorskih Bošnjaka u Identifikacionoj hali Šejkovača u Sanskom Mostu gdje su većinom nekompletna tijela i broj nestalih, pred nama je značajan broj tužnih skupova.

Senudin Safić /Mojprijedor.com