Društvo, Hronika

Meron će posjetiti Tomašicu i Omarsku

Theodor-Meron

Stub časti ili stub srama

Predsjednik Međunarodnog suda u Haagu Theodor Meron će u ponedjeljak 25. novembra posjetiti masovnu grobnicu Tomašica kraj Prijedora, te prostore nekadašnjeg logora Omarska, potvrđeno je iz ICTY-a, prenosi Anadolu Agency

Nakon posjete Prijedoru, Meron će doći u Sarajevo kako bi prisustvovao dvodnevnoj konferenciji povodom obilježavanja dvadesete godišnjice rada Haškog tribunala, koja se održava 26. i 27. novembra.

Konferencija će, kako je saopćeno iz Tribunala, okupiti oko 200 učesnika, uglavnom sa područja zemalja koje su bile dio nekadašnje Jugoslavije. Na konferenciji će se razgovarati o pitanju reparacije za žrtve, dostignućima i razvoju Tribunala, zaštiti svjedoka i žrtava, te pristupu haškim arhivama.

Uoči održavanja konferencije, predstavnici udruženja žrtava iz BiH susreli su se sa sudijom Meronom u Haagu, te sa glavnim haškim tužiocem Sergom Brammertzom. Tom prilikom je Satko Mujagić, predstavnik udruženja Optimist iz Kozarca i bivši logoraš iz Omarske, pozvao Merona da posjeti Prijedor te obiđe Tomašicu i nekadašnji logor.

Bivši logoraši i njihove porodice su u više navrata pokušali obilježiti mjesto gdje je nekada bio logor Omarska, ali bez uspjeha.

Objekti nekadašnjeg logora Omarska danas su dio kompleksa u vlasništvu kompanije ArcelorMittal, koja se bavi preradom željeza.

Masovna grobnica Tomašica, u kojoj se pretpostvalja da su sahranjeni nekih od ubijenih i u logoru Omarska, sadrži nove dokaze koji će biti uvršteni u dokazne materijale na suđenju Ratku Mladiću. Iz ove masovne grobnice dosad je ekshumirano najmanje 460 posmrtnih ostataka.

Theodor Meron je u oktobru izabran po treći put na mjesto sudije Tribunala u Haagu.

Tokom posljednjeg sastanka sa predsjednikom Meronom, Kada Hotić, predstavnica Pokreta Majke enklava Srebrenica i Žepa, obavijestila ga je o inicijativi za izgradnju “stuba srama” i “stuba časti” u Potočarima kod Srebrenice, te mu je rekla da je na njemu da odluči na kojem će biti njegovo ime.

U julu ove godine, predstavnici udruženja žrtava su poslali pismo sudiji Meronu tražeći njegovu ostavku, te su tražili od generalnog sekretara UN-a Ban Ki-moona da ustanovi nezavisnu komisiju koja bi istražila navode o političkom uticaju na neke od sudija Tribunala.

Negodovanje žrtava uslijedilo je nakon nekoliko oslobađajućih presuda izrečenih visokim vojnim i policijskim zvaničnicima u Haagu, te niza odluka o preuranjenom oslobađanju osoba osuđenih za počinjene ratne zločine.

Agencija Anadolija

Leave a Reply