Sport

Rudar prekinuo Veležov nevjerovatan niz od 21 utakmice bez poraza

U susretu 3. kola Premijer lige nogometaši Rudara napravili su veliko iznenađenje pobjedom u Mostaru protiv Veleža rezultatom 2:0. Novi premijerligaš tako je ostvario prvu ovosezonsku pobjedu, a Rođenima su nanijeli prvi poraz nakon 21 uzastopne utakmice u šampionatu.

Prije ovoga posrtaja, nogometaši Veleža su posljednji put napustili teren pognute glave 31. oktobra 2020. godine, kada ih je u mostarskom derbiju Zrinjski savladao 3:1.

Sami početak susreta dao je naslutiti da će ovo biti loša noć za domaćine. U 2. minuti kardinalnu grešku napravio je golman Veleža Kačavenda koji je pokušao driblati Mandića, a ovaj mu je ukrao loptu i s pet metara lagano je pospremio u mrežu za 1:0.

Bio je to šok za Velež od kojeg se nisu uspjeli oporaviti do kraja susreta. U 9. minuti agilni Mandić je izašao sam ispred Kačavende, ali ovoga puta mladi čuvar mreže Rođenih je spasio svoj tim.

Samo pet minuta kasnije, odličan udarac Zekanovića iz slobodnog udarca, otišao je tik iznad prečke gola Veleža, a nakon propuštenih prilika gosti su u 29. minuti udvostručili vodstvo.

Nakon sjajne kontre Mandić je napravio dar-mar u odbrani Veleža i asistirao Amoahu koji je s desetak metara pogodio nebranjeni dio mreže za 2:0.

Tek nakon toga Velež se probudio i stvorio je dvije šanse. U 33. minuti Zeljković je šutirao sa distance, a lopta je prohujala pored stative. Pet minuta poslije domaćin je imao najbolju šansu da smanji kada je Dejanović izašao jedan na jedan sa Šćekićem, ali je golman Rudara odlično odbranio.

Sve nade Rođenih ugašene su ipak u 40. minuti. Mladi Osmić je dobio drugi žuti karton nakon novog prekršaja nad nezaustavljivim Mandićem, te mu je sudija Peljto pokazao put u svlačionicu i Velež je ostao s igračem manje.

Velež - Rudar Prijedor 0:2 (Foto: G. Š./Klix.ba)
Velež – Rudar Prijedor 0:2 (Foto: G. Š./Klix.ba)

U nastavku je trener Veleža Feđa Dudić izmjenama pokušao promijeniti tok utakmice, ali brojčano nadmoćni gosti su ipak kontrolisali zbivanja na terenu i sačuvali su prednost.

Prvu ozbiljniju šansu imali su gosti preko Santosa u 65. minuti kada je njegov udarac iskosa odbranio Kačavenda, a samo 120 sekundi kasnije Šćekić je na drugoj strani odlično odbranio udarce Hasanovića, a zatim i Georgijevića.

Najbolju šansu Velež je propustio u 78. minuti. Brazilac Brandao je odlično prošao kroz odbranu gostiju, namjestio se na lijevu nogu, ali je šutirao preko gola iz vrlo izgledne situacije i ostalo je 2:0 za Rudar.

Velež već u četvrtak u Švedskoj očekuje duel 3. pretkola Konferencijske lige protiv Elfsborga, dok u će u šampionatu u narednom kolu gostovati Radniku iz Bijeljine.

S druge strane, Rudar Prijedor će na svom terenu dočekati Sarajevo.