Hronika

Srbiji ustupljen predmet za zločine u Sanskom Mostu i Prijedoru

Državni sud prihvatio je prijedlog Tužilaštva BiH te je pravosudnim organima Srbije ustupio predmet protiv Branka Basare i Nedeljka Aničića, koji su optuženi za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Sanskog Mosta i Prijedora u proljeće i ljeto 1992. godine.

U optužnici Tužilaštva BiH iz jula 2014. je navedeno da su Basara, kao komandant 6. sanske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), i Aničić, kao komandant Srpske teritorijalne odbrane Sanski Most a kasnije komandant Isturenog komandnog mjesta (IKM) Sanske brigade, zajedno s drugim članovima Kriznog štaba Sanski Most počinili progone stanovništva – ubistvima, prisilnim preseljenjem, deportacijama, zatvaranjem i drugim teškim oduzimanjem fizičke slobode, granatiranjem nebranjenih sela i objekata te rušenjem vjerskih objekata.

U istoj optužnici se navodi da su Basara i Aničić, u okviru udruženog zločinačkog poduhvata, planirali i aktivno zapovijedali napadima na više sela nastanjenih stanovništvom bošnjačke i hrvatske nacionalnosti na području Sanskog Mosta i dijelovima opštine Prijedor, odnosno sela Briševo.

“U tim napadima vojske i policije na civile u selima i mjestima Mahala, Muhići, Otoka, Briševo, Stara Rijeka, Stari Majdan, Hrustovo, Vrhpolje, Lukavice, Begići, Kenjari, kao i drugim lokacijama, ubijeno je više stotina civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti, među kojima žene, starci, djeca i trudnice. Veliki broj muškaraca je zarobljen i prisilno odveden u nepoznatim pravcima ili u logor ‘Manjača’ i druge logore, od kada se mnogima gubi svaki trag, da bi kasnije bili ekshumirani u većem broju masovnih grobnica na tom području”, saopšteno je ranije iz Tužilaštva.

Tada su iz Tužilaštva pojasnili da se u okviru ove optužnice procesuiraju ubistva više od 200 žrtava koje su ubijene na različitim lokacijama, pucanjem iz vatrenog oružja ili bombama, a više hiljada osoba je prognano i protjerano, dok je u okviru ovih napada vršeno uništavanje civilnih i vjerskih objekata dejstvom artiljerije i pješadije pod komandom optuženih.

Državni sud je optužnicu protiv Basare i Aničića, za koje je Tužilaštvo navelo da su nastanjeni u Beogradu, potvrdio u augustu 2014. godine. Na stranici Suda stoji da su obojica optuženih nedostupni pravosudnim organima.

Basara se kasnije, odnosno u aprilu 2015., u Haškom tribunalu pojavio kao svjedok Odbrane na suđenju bivšem komandantu VRS-a Ratku Mladiću, koji je prvostepenom presudom osuđen na kaznu doživotnog zatvora zbog genocida u Srebrenici, progona širom BiH, terorisanja građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

 

 

Haris Rovcanin/BIRN