Poslije napada srpskih vojnih i policijskih snaga na naselja Hambarine 23. maja i u toku napada na Kozarac, koji je počeo 24. maja 1992. godine, na području Prijedora formirano je nekoliko logora i drugih mjesta gdje su zatvarani, mučeni, silovani i ubijani nevini Prijedorčani nesrpske nacionalnosti.
Odluku o formiranju prijeedorskih logora donio je Krizni šptab opštine Priejdor. Podsjećmo da je Haški tribunal na 40 godina zatvora osudio šefa Kriznog štaba opštine Prijedor Milomira Stakića.

Logor Trnopolje
Po zločinima su najpoznatiji Omarska, Keraterm i Trnopolje. Prema procjeni UN-a, logor Trnopolje je u jednom momentu imao između 5.000 i 6.000 zatočenika, od kojih su 300 bili djeca, 3.000 žene i muškarci starije dobi.
Podaci Saveza logoraša BiH govore da je od maja do nevembra 1992. godine kroz logor Trnopolje prošlo više od 23.000 hiljade logoraša bošnjačke i hrvatske nacionalnosti.
Zatočenici su držani u nehumanim uslovima, a izgladnjivanje uz svakodnevna premlaćivanja pratilo je preživljavanje logoraša Trnopolja.
U presudama Haškog tribunala koje se odnose na ovaj logor utvrđeno je da je to bio logor-silovanja djevojčica i žena. Logor je bio ograđem bodljikavom žicom, kao i dio gdje su se nalazila djeca.
Od oko 300 ubijenih logoraša, 200 je ubijeno prilikom transporta u Travnik na loklaitetu Korićanske stijene. U Haškom tribunalu je dokazano da su u logoru Trnopolje počinjeni teški zločini, te da nisu bile pošteđeni ni maloljetnice.
O logoru Trnopolje svjetska javnost je saznala 05. augusta 1992. godine kada je ITN objavila televizijske snimke izmučenih logoraša iza bodljikave žice. Logor Trnopolje je u Haškom tribunalu, označen kao logor silovanja djevojčica i žena.
Danas je u organizaciji Saveza logoraša BiH, Regionalnog saveza logoraša Banja Luka, Udruženja logoraša „Prijedor 92“ i „Kozarac“, obilježena 33. godišnjica formiranja logora Trnopolje.
Preživjeli logoraši su govorili o patnjama i danima u logoru Trnopolje koji se ne zaboravljaju.
Predsjednik Saveza logoraša BiH, Seid Omerović je naglasio da će savez istrajati na istini i obilježavanju godišnjica stradanja logoraša. On je naglasio da država i dalje nema raumijevanja prema logorašima jer godine prolaze a zakon o pravima logoraša još uvijek je na čekanju.
Na ulazu u logor Trnopolje podignut je spomenik poginulim borcima Vojske RS. Prijedor nema snage da se suoči sa ubijanjem svojih sugrađana nesrpske nacionalnosti. Umjesto istine građanima se i danas servira iskrivljena historija.
O ubijanju 3.176 građana, govore žrtve koje desetljećima upozoravaju na 102 ubijene djece, 256 žena i počinitelje zločina koje nije dohvatila ruka pravde, u lokalnoj zajednici sa preko 50 pravosnažno presuđenih za ubijanje komšija.
Senudin Safić /MojPrijedor.com